WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi
E-Ticaret Paketleri

Blog Detayı

MARMARAEREĞLİSİ'NDE GEZİLECEK YERLER

MARMARAEREĞLİSİ'NDE GEZİLECEK YERLER

08 Kasım 2022, 21:38

Marmaraereğlisinde Gezilecek Yerler:

Line break

Tekirdağ Marmaraereğlisi'ne gelirseniz kesinlikle uĞramanız gereken yerler :

Aşıklar Tepesi

Marmara Ereğlisi'ndeki tepeye bu ismi aslında dışardan gelen insanlar koymuştur. Arka denize bakan bu tepe dik bir uçurumdur. Manzara görülmeye değer bir manzaradır. Aşıklar tepesi genelde sevgililerin uğrak yeridir. Bu yerde arabayla uçurumdan aşağı düşüp hayatını kaybeden de var. Ya da kenara çok yaklaşıp ayağı kayınca düşüp hayatını kaybeden de olmuştur. O yüzden dikkatli olmanızda fayda var. Manzara sizin de başınızı döndürebilir. Çok uç noktalara yaklaşmamanızı tavsiye ederiz .

İkizler Mağarası

İkizler mağarası da aşıklar tepesinde orta kısımlarda olan bir yerdir. Bir rivayete göre ikizler mağarasından girip Ereğli'nin orta kısımlarına kadar devam eden tüneller mevcut. Bugünlerde giriş kısmının biraz ilerisine kadar açık olan mağara eskiden tamamen açıkmış ve Ereğli'nin hemen hemen her yerine erişim mevcutmuş. Aynı zamanda aşıklar tepesinden ikizler mağarasına doğru giderken uçurumun kenarında bir yer mevcut. Tek oda bir yer. En son gittiğimde içinde biraz kazı yapılmış. Sanırım define aranmış. Gizemli oda, kimine göre denizcilerin yapmış olduğu bir yer, kimine göre eskiden kalma denizden gelen düşmanları göztelemek için yapılmış bir yer. Denk gelirseniz incelemenizi tavsiye ederiz.

İpli Mağra

Bu mağara, arka denizde kayalık kısımda bulunur ama arabayla gidemezsiniz. Hatta kıyafetleriniz falan da kirlenebilir. Kayaların üzerinden tehlikeli yollardan geçerek ulaşacağınız bir yer :) Bu mağarayı görmek istiyorsanız kesinlikle emek harcamalısınız. Diyelim ki zor yollardan geçtiniz ve mağaraya vardınız. İşte size zor ve tehlikeli ikinci kısım geliyor; bu mağara uçurum diye adlandırdığımız kısmın tam ortasında. Bir ip sarkıtılmış burdan. Ama ipe erişmek kolay degil.

Ereğli bayrak Tepesi

Aşıklar tepesinin ön yüzü. Ereğli'yi ayaklar altına alıp izleyebileceğiniz bir yer. Ön deniz kıyısını rahat rahat izleyip Ereğli'yi bir ucundan diğer ucuna kadar görebilirsiniz. Kocaman bir Türk bayrağımız ve MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ün bir resmi var burda. Ereğli'nin en güzel yeri denebilir.

Ereğli Arka Deniz

Arka deniz, aşıklar tepesinin hemen alt kısmıdır. Burası kayalık ve engebeli bir alandır. Arabanızla bir kısmına kadar gidebilirsiniz. Yazları genelde galeri gibi çok doludur. Aileler, sevgililer, arkadaşlar gelir, mangallar yapılır. Kayalık olan bu alanda denize girmek de biraz tehlikelidir. Bİr anda boyunuzun 3-4 katı derinleşir deniz. Kıyı kumsal kısımları da mevcuttur arka deniz diye adlandırdığımız kısmın. Yüceler Sitesi, Özge Sitesi gibi birçok site de vardır bu kumsalda. Gayet güzel, temiz bir suyu vardır. Arka deniz hakkında bir çok da hikaye mevcuttur. Örnek vermek gerekirse; keçi bacaklı kadın , zincirli manda , altın fayton...

Ağlayan Mağra

Ağlayan Mağara, arka deniz üzerinde mevcut ipli mağaraya varmadan 20 - 30 metre geride bir yer. Bu yerin hikayesi ise devamlı üst kısmından su damlıyor olması. Daha önce duyduğum bir hikayeye göre ise birbirini çok seven 2 genç varmış. Çocuk denizde hayatını kaybedince kız gizli gizli gidip o mağarada ağlarmış ve denizden bir umut geleceğini düşünürmüş. Hikayeye göre kız da hayatını kaybetmiş. Mağaraya kimse gelmez olmuş. Bu mağara da kaybettiği 2 güzel yürek için ağlar olmuş.Tabi Ereğli tamamen tarih gömülü bir yer oldugu için birçok hikaye, destan mevcut.

Marmaraereğlisi Müzeler

Ereğli'de bir tane sahile giderken itfaiyenin yanında bir müze vardır bir tane de tam Marmara Ereğlisi ortaokulunun orda. Sahildeki müzede eski dönemlere ait mezarlar, sütunlar, yazılar mevcuttur. Okulun ordaki müze ise tam faaliyete geçmemiştir ama dışardan bakınca görebileceğiniz bir şekildedir. Eski dönemlere ait mozaikler mevcuttur. İkisini de ziyaret etmelisiniz.

Ereğli Ön Deniz

Ön denizde cafe, bar, restoran ne ararsanız sahil şeridi boyunca fazlasıyla vardır. Gündüzü ayrı güzel, akşamı ayrı güzeldir buranın. Gündüz denize sıfır cafelerde kahvaltı yapabilir, dalga sesleriyle, martı sesleriyle kahvenizi içebilirsiniz. Hatta ön denizde kadınlar plaji olarak sadece kadınlara özel bir alanda mevcuttur. Burada bayanlar rahat rahat denize girebilirler. Akşamları ise sahil yürüyüş için mükemmel bir yerdir. Yakamoz eşliğinde bir çay kahve içmek isterseniz Marmara Ereğlisi sahilinde görüşmek üzere.

Tabii ki tüm bu yerleri gezmek için öncelikle, Marmaraereğlisi merkezde bulunan Sahil ve Manzarayı en güzel izleyebileceğiniz Tatlı ve Şirin bir yer olan Sülün Butik Otel 'i ziyaret etmeyi unutmayın.